Kaikki uutiset
Pumput 09.04.2025

130 Kolmeksin pumppua varmistaa prosessien toimivuuden Okmeticin uudessa piikiekkotehtaassa

Vantaan Koivuhakaan, Okmeticin nykyisen tehtaan viereen on noussut uusi FAB2-piikiekkotehdas, kooltaan yli 40 000 m2 (puhdastilaa n. 6 000 m2), johon Kolmeks yhteistyössä Boctokin kanssa on toimittanut Kolmeksin pumput.

Myös uuden huippumodernin tehtaan vieressä sijaitsevasta vanhasta tuotantolaitoksesta löytyy jo entuudestaan Kolmeksin pumput. Tehtaan sijainti vain 500 metrin päässä Kolmeks Vantaan huoltokeskuksesta, tekee myös huoltotoimenpiteistä sujuvia ja tehokkaita.

Uuteen tehtaaseen toimitettiin yhteensä yli 130 Kolmeksin pumppua. Näistä pienimmät, 150 W tehoiset pumput palvelevat ilmanvaihtokoneiden lämmitystä, kun taas suurimmat, 90 kW tehoiset pumput vastaavat lauhdepiirien tarpeisiin. Prosessien alijäähdytysverkostot toteutettiin kahdennetuilla monivyöhykepumpuilla, jotta prosessilaitteiden häiriötön käyttö voidaan varmistaa.

Boctok Oy ja Kolmeks ovat jälleen kerran tehneet tiivistä yhteistyötä varmistaakseen huipputeknologian tarpeisiin vastaavan, luotettavan ja energiatehokkaan pumppuratkaisun.

Lue lisää tästä referenssikohteesta ja yhteistyökumppanistamme Boctokista, sekä Okmeticista täältä!

default